01-en iyi anne adayı yan kapak

PROGRAMIN AMACI

Annelik kavramı hepimiz için derin anlamlarla yüklüdür. Aklımıza hemen kendi annemiz, annemize duyduğumuz sevgi, saygı, hayranlık ve minnet duyguları gelir. Gerçekten de her anne sadece dünyaya yeni bir canlı getirdiği için bile bütün olumlu sıfatları hak eder böyle bir güzelliği yaşamak her kadının hayalidir.

Eğer hamilelik testlerinden olumlu sonuçlar almış ve havalara uçmuşsanız, gelin son derece zevkli, heyecan verici, zaman zaman da endişe verici bu yolculuğa birlikte çıkalım.

Uzun zamandır kurduğunuz düş sonunda gerçekleşti. İçinizde yavaş ve sessizce başlayan yaşam; sizi hayata daha çok bağlayacak, yeni hayallere, heyecanlara sürükleyecek.

Aileyi aile yapan unsurlardan biriside çocuktur. Her yeni doğum ise bir dolu soruyu/sorunu beraberinde getirir.

Ancak hemen hemen her kadının yaşadığı bazen yok bizde olmaz dediğiniz endişeler oluşmaya hatta zamanla çoğalmaya başlar. Öncelikli olarak vücudu değişmeye başlar, eskisi gibi hareket edemeyeceğini, şık ve zarif olamayacağını hatta eşinin kendisini daha az beğeneceğini düşünür.

Bilmediği bu yolculuktan, bebeğine iyi bakamamaktan ve doğumdan korkar. Bebeğinin sağlığını, cinsiyetini, kime benzeyeceğini ve bebekli bir yaşamın nasıl olacağını, günlük yaşamı nasıl olacağını en önemlisi de mesleğine devam edip edemeyeceğini merak eder.  Ve daha birçok soru tüm anne adaylarının aklını karıştırır.

İlk kez anne olmayı hedefleyen hanımların doğum öncesi ve sonrası ne yapmaları gerekir?

—Eski usul anne ve anneannelerden gördükleriyle mi uygulama yapacaklar?

—Yıllarca evlat bekleyen ve sahip olamayanlar ne yapacaklar?

—Ölü doğum, erken doğum, sakat doğum gibi öncesinde anlaşılabilecek sağlık sorunlarına çözüm bulunabilecek mi?

—Bebeğin dünyaya geldikten sonra bakımını, sağlık masrafını, eğitimini karşılayabilecekler mi?                              

Bizim tüm anne adaylarına tavsiyemiz, endişelerinizi mutlaka bir yakınınızla (eş, arkadaş, anne, kardeş yada doktorunuz) paylaşın bu sizi rahatlatacaktır, olmadı sorularınıza ve sorunlarına çözüm bulamadınız hemen sizlere bir alo sesi kadar yakın olan “En İyi Anne Adayı”na bir telefon edin, yarışmacı olmanız gerekmez, isim vermeniz gerekmez; doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası tüm sorularınıza ve sorunlarınıza yanıt bulabileceksiniz.

Projemizle birlikte tüm burada tespit ettiğimiz kaygıları paylaşmakla kalmayıp “Sağlıklı Bir Toplumun Yaratılmasına” bir nebzede olsa katkıda bulunabilmeyi amaçlamış bulunmaktayız. Bu katkıyı en önemli iletişim araçlarımızdan olan, toplumun her kesimine ulaşabilen, doğru ve yerinde kullanıldığı takdirde ortak refleksleri oluşturabilen TV aracılığı ile yapmayı hedef aldık.Programımızda sponsor firmalarımızın maddi ve manevi desteği ile birlikte; tüm katılımcılarımıza doğum öncesi hastane kontrolleri, doğum ücreti, giyim, beslenme ve doğum sonrası sağlık hizmeti gibi birçok konuda çözüm sunacağız.

Not: Projemiz; 24 Haziran 2004 tarihi itibarı ile 61884 numaralı dosya olarak, Beşiktaş 16. Noteri Nedim Nasrettinlerin vekili Başkâtip Hülya Zafer tarafından tasdiklenmiş .Bir Kasım Gültekin  projesidir.